ikona protezavimas

Dantų protezavimas

Protezavimas – tai procedūra, susidedanti iš diagnostikos, gydymo planavimo, atramų paruošimo, informacijos (atspaudų) perdavimo dantų technikui, protezų gamybos ir jų fiksavimo paciento burnoje.
Protezavimas įprastai yra paskutinė kompleksinio gydymo stadija, todėl jis yra suplanuojamas tik įvykdžius visus kitus gydymo etapus. 
Protezavimo terminai priklauso tiek nuo konkrečios klinikinės situacijos, tiek ir nuo protezų gamintojo. 
Protezavimo terminai ilgesni, kuomet restauracijos yra gaminamos dantų technikų laboratorijoje. Klinikoje pagamintos restauracijos taupo paciento laiką ir sutrumpina protezavimo terminus iki minimumo

Kas yra dantų protezai?

Dantų protezais vadinami visi klinikoje arba dantų technikų laboratorijoje pagaminti gaminiai, kuriuos odontologai naudoja pažeistų dantų restauracijai ir trūkstamų dantų atstatymui:

  • dantų laminatės (porceliano venyrai)
  • dantų užklotai
  • dantų vainikėliai (karūnėlės)
  • dantų tiltai
  • fiksuoti arba išimami dantų protezai

Dantų protezavimas užklotais

Jei prarasta daugiau nei 50% danties audinių, plombavimas negali rekonstruoti pažeidimų. Tuomet rekomenduojama dantį atstatyti ne plombuojant, o danties užklotu. Užklotai – tai mikroprotezai, kurie naudojami krūminių dantų pažeidimų šalinimui. Lyginant su kompozicinėmis plombomis, jie atsparesni nusidėvėjimui ir tarnauja ilgiau. Jie labai ploni, todėl dantys šlifuojami minimaliai. Užklotai gaminami iš keramikos (porceliano), kompozito ar tauraus metalo.

Nuosavų dantų protezavimas vainikėliais

Kai dantis stipriai pažeistas, suiręs arba netekęs didelės vainikėlio dalies dėl traumos ar endodontinio gydymo, jį galima išsaugoti protezuojant. Prieš protezavimą dantis yra paruošiamas – nušlifuojamas. Tuomet nuimamas skaitmeninis arba silikoninis atspaudas. Pagal šią informaciją gaminamas vainikėlis, kuris vėliau fiksuojamas ant danties. 

Vainikėlio pagalba atkuriama danties (ar dantų eilės) forma, spalva ir funkcija. Vainikėliai gaminami iš biosuderinamų (gerai žmogaus organizmo toleruojamų) medžiagų: bemetalės keramikos, cirkonio keramikos, metalo keramikos ir kt.

Sužinokite daugiau apie vainikėlių rūšis